апрель, 2017 ел
чәршәмбе

1 апрельдән Россиядә, шул исәптән Татарстанда да, гражданнарны хәрби хезмәткә чакыруның язгы кампаниясе башланып китте. Татарстан Хәрби комиссары Сергей Погодин сүзләренчә, республикада хәрби хезмәткә ярарлык 19 меңләп егет бар. Шуларның якынча 4 меңе язгы чакырылыш вакытында хәрби форма киячәк.

Казанда яшәүче 38 яшьлек хатын-кыз полициягә 40 мең сумнан артык милке юкка чыгуы турында хәбәр иткән. Билгесез затлар фатирдан ноутбук һәм аның башка кирәк-яракларын урлаган дип аңлаткан ул.

Яз, килеп җиттем дигәндә генә, әллә кире борылды инде? Әйдәгез, яз турындагы шигырьләрне барлыйк әле. Бәлки, шул рәвешле ямьле көннәр килүне тизәйтә алырбыз.

Бөреледәге Гагарин урамы буенча урнашкан яңа йортка Биектау районының “Бөреле” ЯАҖ  хезмәткәрләре күченәчәк.

Татарстанда хәрби хезмәткә  язгы чакырылыш кампаниясе башланды. Ул 15 июльгә кадәр дәвам итә. “Хәрби хезмәткә яраклы” мөһерен районыбызның бик күп  егетләре алырга өлгерде дә инде.

2 апрель бөтендөнья аутизм турында мәгълүмат тарату көне буларак билгеләп үтелә. Аның максаты тавыш спектры бозылган кешеләргә ярдәм итү, аларга дөньяда  яшәргә көч бирү, аларның проблемаларын аңлап, хәл итәргә булышудан гыйбарәт.  Аутизм белән интегүче кешеләр саны дөньяда торган саен арта бара. Әлеге чир аның белән авыручы кеше өчен генә түгел, аның гаиләсе һәм янәшә-тирәдәгеләрнең дә зур проблемасы булып тора. Бүген аутизм һәр 68-нче балада күзәтелә.

1 апрель – Халыкара кошлар көне буларак билгеләп үтелә.

2017 елдан Татарстанның  дәүләт һәм муниципаль китапханәләре  эшне электрон формада алып баруга күчтеләр.  Китап укучылар республика территориясендә гамәлдә булган бердәм билет ала   башлады.

Бүген Чернышевка авыл җирлеге составына кергән Каймар авылында янгын сүндерү бүлеге ачтылар.