Биектау районы прокуратурасы инвалидларны социаль яклау турындагы законнар бозылуын ачыклады

2022 елның 30 декабре, җомга

Татарстан Республикасы Биектау районы прокуратурасы тарафыннан гр. Н. мөрәҗәгате буенча Россия Федерациясе Социаль иминият фондының Татарстан Республикасы буенча төбәк бүлеге - Дәүләт учреждениесенең 8 номерлы филиалында инвалидларны социаль яклау турындагы законнарның үтәлеше тикшерелде, аның барышында хокук бозулар ачыкланды.

Тикшерү барышында ачыкланганча, 2022 елның 10 октябрендә Н. ФСС ТР буенча РО - ГУ 8 номерлы филиалына реабилитацияләүнең техник чарасын бирү турындагы гариза белән мөрәҗәгать иткән. 2022 елның 26 декабренә торыш буенча, реабилитацияләүнең техник чарасы белән тәэмин ителмәгән.

Моннан тыш, дәүләт һәм муниципаль ихтыяҗларны тәэмин итү өчен товарлар, эшләр, хезмәтләр сатып алулар өлкәсендә контракт системасы турындагы Россия Федерациясе законнары нигезендә сатып алулар өлкәсендә бердәм мәгълүмат системасында тиешле техник чара (эшләнмә) сатып алуны үткәрү турында хәбәрнамә урнаштыру өчен кирәкле сроклар турында Н. га мәгълүмат җиткерелмәгән, бу аның бозылган хокукларын яклау өчен прокуратура органнарына мөрәҗәгать итүгә сәбәп була.

Үткәрелгән тикшерү нәтиҗәләре буенча, 2022 елның 26 декабрендә район прокуратурасы тарафыннан республика прокуратурасына Россия Федерациясе Социаль иминият фондының Татарстан Республикасы буенча региональ бүлекчәсе - ГУ идарәчесе вазыйфаларын башкаручысы исеменә кертү өчен законнар бозуларны бетерү турында күрсәтмә проекты җибәрелде.

26.12.2022

Прокурор ярдәмчесе                                                                       Р.А. Шәфыйков