ТР салым хезмәте компанияләрдә фиктив җитәкчелек өчен җаваплылык турында искә төшерде

2023 елның 1 феврале, чәршәмбе

Компанияне бозу өчен җаваплылык оешма җитәкчесенә йөкләнә, хәтта ул ялган директор булса да һәм фирманың эшчәнлеге турында белмәсә дә. Бу хакта Татарстан салым хезмәтендә сөйләделәр.

Гади генә итеп әйткәндә, әгәр мошенниклар акчага мохтаҗ гражданнарны табалар икән, аларга бүләк өчен оешмаларның оештыручылары һәм җитәкчеләре булырга тәкъдим итәләр, бу оешмаларның нинди максат белән оештырылачагын әйтмичә, җаваплылык номиналь җитәкчеләр булган бу гражданнарга йөкләнә.

Шул ук вакытта, оешманы теркәүдә ялган затларны куллану өчен җинаять җаваплылыгы каралган, әмма ялган җитәкчегә барыбер 500 мең сумга кадәр штраф, төзәтү эшләре яки биш елга кадәр ирегеннән мәхрүм итү яный.

Әйтик, егет паспортны танышына тапшырган, моның өчен 2 мең сум акча алган. Ул үз чиратында аңа фирма рәсмиләштерә, ул бу хакта белми һәм, фирма документларына, активларына һәм счетларына керү мөмкинлеге булмавына карамастан, суд аңа ярты ел төзәтү эшләре һәм аның хезмәт хакының 10% уд тотуны билгели.

Шулай ук номиналь җитәкче оешманың эшләү чорына да җаваплы булачак. Мәсәлән, бер хезмәткәр авыр җәрәхәтләнсә яки аңа хезмәт хакы түләнмәсә, компаниянең ялган директорына җавап бирергә туры киләчәк.

Мәсәлән, узган ел суд банкротлыкка чыккан оешманың чын җитәкчесе белән бергә 54 миллион сумлык субсидия җаваплылыгына тартты.

Яки башка очрак, оешма булмаган товар өчен аванс алган, аны, әлбәттә, сатып алучыга кире кайтармаганнар, моның өчен ул судка биргән. Гаепләнүче үзенең номиналь директор гына булуын һәм акчаның чын директорга тапшырылуын белдерә, әмма моны раслаучы документлар юк. Нәтиҗәдә, ялган җитәкче ирегеннән мәхрүм итү рәвешендә җәза ала һәм бурычын кайтару бурычы кала.

Әгәр дә сез мошенниклар корбаны булсагыз, Татарстан Республикасы хокук саклау һәм салым органнарына мөрәҗәгать итәргә кирәк. Үз хатасын аңлаган гражданнар өчен законнар законсыз теркәлүне кисәтергә мөмкинлек бирә, «кызыксынган затның булачак дәүләт теркәве турында каршылыгын»ТР буенча Россия Федераль салым хезмәтенең 18 нче районара Федераль салым хезмәтенә юллый.

Әгәр граждан исеменә оешма теркәлгән икән, схема операцияләрендә фирманы куллануны булдырмас өчен, аның турында мәгълүматның юридик затларның бердәм дәүләт реестрында дөрес булмавы турында гариза бирергә кирәк.