Азык-төлек продуктларын сатып алганда, сатып алучының нинди хокуклары бар, ә сатучының нинди хокуклары бар?

2023 елның 1 июне, пәнҗешәмбе

Һәрберебез даими рәвештә азык-төлек кибетләрендә сатып ала. Кызганычка каршы, үз хокукларыбызны белмәү безнең товар өчен артыгын түләүгә, сыйфатсыз азык-төлек сатып алуыбызга китерә, без сатучы яки каравылчының беренче таләбе буенча сумкаларыбызны ачабыз. Әмма мәгълүмат җитмәве безнең сатучыдан ул эшләргә тиеш булмаган эшне таләп итә алуыбызга да китерә. Уңайсыз хәлгә эләкмәс өчен, әйдәгез, кайчан сатып алучының, ә сатучы кайчан хокуклы булуын ачыклыйк.

Сатып алучының азык-төлек товарларын кулланучы буларак хокуклары «Кулланучылар хокукларын яклау турында» 1992 елның 07 февралендәге 2300-1 номерлы Федераль законда, 2020 елның 31 декабрендәге 2463 номерлы Ваклап сату-алу шартнамәсе буенча товарларны сату кагыйдәләрендә һәм башка норматив-хокукый актларда беркетелгән.

Сатып алучы кайчан хаклы

Законнар сатып алучы ягында торган күп очраклар бар. Мәсәлән, сез азык-төлек продуктын сатып аласыз, ә кассир, товарның кыйммәтләнүе, ә бәя күрсәткечләрен әле алыштырмаганнарына сылтама ясап, башка бәяне кертә. Бу - закон бозу. Сатучы товарны нәкъ менә бәя күрсәткечләрендәге бәядән сатарга тиеш. Әгәр кассир баш тарта икән, администраторны чакырыгыз, дәгъва языгыз. Күпчелек очракта сатучылар законны бозуларын беләләр, һәм сезгә товарны нәкъ менә бәя күрсәткечләрендәге бәядән сатачаклар.

Яки мондый вәзгыять - сез азык-төлек продуктын сатып алдыгыз, ә өйдә аның бозылганлыгы ачыкланды - аның яраклылык вакыты чыккан, төргәкнең герметиклыгы бозылган яки ул дөрес сакланмау сәбәпле үзенең куллану үзлекләрен югалтты. Кагыйдә буларак, без андый товарны чыгарып ташлыйбыз, үзебезне яки сатучыны игътибарсызлык өчен сүгәбез. Юкка! Бу - сыйфатсыз товар, һәм аны кире кибеткә кабул итәргә тиешләр, ә сезгә аның тулы бәясен капларга яки шундый ук, ләкин тиешле сыйфатлы товарга алыштырырга тиешләр.

Шулай да була, сатып алучы очраклы рәвештә юеш идәндә таеп киткән һәм ниндидер товарларны төшереп җибәргән яки керә торган урында анда булырга тиеш булмаган тартмаларны күрми калган, ә кибет администрациясе бозылган продуктлар өчен түләүне таләп итә. Мондый очракта сез түләргә тиеш түгел, ә кибет администрациясе сездән суд аша гына акча түләтүгә ирешергә мөмкин.

Гадәттә, фасовкасы җитештерүченең завод шартларында җитештерелгән товарны сатып алганда фирма-җитештерүче, үлчәм, яраклылык сроклары турында сораулар тумый. Без турыдан-туры фасовкасы кибеттә җитештерелә торган продуктларны - печенье, конфетлар һәм башка бик күп продуктларны сатып алганда, икенче эш. Бу очракта сез сатучыдан фасовкаланган товарда аның исемен, авырлыгын, килограммы бәясен, үлчәү бәясен, фасовкалау датасын, яраклылык вакытын, үлчәүченең номерын яки фамилиясен күрсәтүен таләп итеп, тулысынча хаклы булачаксыз. Кайбер кибетләрдә сатучылар товарны төрә торган төргәк өчен акча алырга тырыша. Бу законны бозу. Төргәкләү продукт бәясенә керергә тиеш түгел һәм бигрәк тә сату вакытында аның авырлыгы исәпкә алынмаска тиеш.

Сатучы кайчан хокуклы

Сез бигрәк тә тиз бозыла торган, мәсәлән, колбаса сатып алган продуктны сатып алгансыз, өйгә кайткансыз һәм аны яраклылык вакыты ахырына кадәр ашарга өлгермәячәгезне  аңлыйсыз, чөнки шундый ук продукт суыткычта ята. Ни өчен әле колбасаны кире бирмәскә? Сез кибеткә киләсез, ләкин сатучы аны кабул итүдән баш тарта. Ничек инде, сезнең чек та сакланган, төргәкнең бөтенлеге бозылмаган... Ләкин бу очракта сатучы хаклы. Тиешле сыйфатлы азык продукты алмашынырга һәм кире кайтарылырга тиеш түгел.

Азык-төлекнең бозылуы сатып алучы гаебе белән булган очраклар да була. Мәсәлән, кулдан шуып төште һәм лимонад шешәсе ватылды яки сезнең балалар киштәдән продукт алды һәм аның тәмен татып карады. Мондый товар өчен сез түләргә теләмисез - бу бит сәүдә залында булган һәм товар әле сатып алынмаган. Әмма кибет администрациясе суд аша түләтү юлы белән зыянны каплауны таләп итә. Әлбәттә, сез риза булмаска мөмкин, гәрчә бу очракта суд, кагыйдә буларак, сатучы ягына баса, бигрәк тә видеокүзәтү камералары яки шаһитлар күрсәтмәләре белән дәлилләр исбатланса.

Һәрхәлдә, "сатучы-сатып алучы" мөнәсәбәтләрендә барлыкка килә торган бәхәсле мәсьәләләрне хәл итү үз хокукларыңны һәм бурычларыңны белгәндә җиңелрәк.

ТР Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы