июль, 2017 ел
чәршәмбе

Казан шәһәренең Биектау станциясендәге дәүләт статистика бүлеге оператив мәгълүматларына караганда, 2017 елның 10 нчы июленә Биектау районында 267 бала туган. Узган елның шушы чоры белән чагыштырганда бу 47 балага әзрәк дигән сүз (узган ел бу күрсәткеч 314 бала булган).

Алтын туйлар гел булып тормый, инде ә була икән, бу чынлап та юбилярларның гаиләсе, бөтен туган-тумачалары өчен зур һәм шатлыклы вакыйгага әверелә. Мондый бәйрәмнәр гаиләнең бердәмлеген һәм татулыгын, андагы күркәм гадәтләрне һәм йолаларны да чагылдыра.

"Биектау ТВ" телеканалында "Яшьләр яңалыклары" һәм һава торышы тапшыруларын алып баручы Энҗе Гарәфиева 22 нче тапкыр уздырылучы "Алтын каләм" бәйгесенең финалында катнашып, катнашучы сертификатына ия булды.

27 июньнән 30 августка кадәр “Туган җирем – Татарстан” дигән темага туган як турында район күләмендә әдәби конкурс уздырыла.

Җәйге һәм җәйге каникуллар сәламәтләндерү кампаниясе башлану белән бәйле рәвештә Татарстан Республикасындагы Роспотребнадзор Идарәсенең Арча, Биектау территориаль районнарындагы бүлеге 8 (84366) 300-83; 8 (84366) 315-01 кайнар линия телефоннары буенча балаларны ял иттерү һәм сәламәтләндерү мәсьәләләре гражданнарга буенча тематик консультацияләр уздыра.

Сабан туе татар халкына гына хас барлык үзенчәлекләрне тулысы белән чагылдыра торган бәйрәмнәрнең берседер, мөгаен. Үз хәбәрчебез шундый тантаналарның берсендә – Чыпчык җирлегендә авыл

булды.

Биектау районында быел барлыгы 140 чыгарылыш сыйныфы укучысы өлгергәнлек турында аттестат алып чыкты. Бу – республикадагы барлык чыгарылыш сыйныфы укучыларның 1% дигән сүз. Аларның күбесе югары уку йортларында укып белгечлек дипломы алгач та туган районга кайту максатыннан юллама белән укырга керергә ниятли.

Белемнең сыйфатын бәяләүдә өстенлекле юнәлеш – унберенче сыйныфларны тәмамлаучыларга дәүләт йомгаклау аттестациясе уздыру. Районда белем бирүнең сыйфат дәрәҗәсе аттестацияне оештыру һәм үткәрүдәге системалы эшкә, шулай ук чыгарылыш сыйныф укучыларының аңа ничек әзерләнүенә бәйле.